Træskogården 2
4200 Slagelse
58505858

lørdag 17. november

Team Albert


12:00

De utrolige 2 - DK tale 2D


12:00

Smallfoot - DK tale


12:0014:30

Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


12:4533

Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


13:00

Julemandens Datter


14:00

Venom


14:00

Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


15:00

Bohemian Rhapsody


15:30

Den Tid på Året


Journal 64


I Krig og Kærlighed


The Girl In The Spider's Web


Halloween


    lørdag 17. november

    1t 22min

    Tilladt for alle

    Team Albert

    12:00
    Sal 2
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Albert vil ikke acceptere, at du ikke kan gøre det, du har lyst til, fordi du er låst fast af et samfund, der har lagt den lige linje for din karriere, siden du gik i børnehave.

    For at bryde ud af det gør Albert oprør mod skole, forældre og hele verden for at blive det, han er bedst til: En Youtuber.

    Men på sin vej er Albert ved at miste sine bedste venner og allerværst den, der elsker ham mest – pigen, han tror, han ikke er forelsket i.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Frederik Nørgaard
    Skuespillere: Albert Dyrlund, Laura Kjær, Marcuz Jess Petersen, Olivia Reichstein m.fl.
    Spilletid: 01:22
    Censur: Tilladt for alle

    1t 58min

    Anbefalet over 7 år

    De utrolige 2 - DK tale 2D

    12:00
    Sal 4
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    De Utrolige 2 indeholder sekvenser med blinkende lys, der kan påvirke gæster som er disponeret for div. lysfølsomme reaktioner.

    Helen bliver bedt om at være spydspids i en kampagne for at bringe superheltene tilbage.

    Mens Bob kæmper sig igennem det ”normale” livs heltegerninger derhjemme sammen med Violet, Dash & lille baby Jack-Jack.
    Biografpremiere: Torsdag 30. august
    Instruktion: Brad Bird
    Skuespillere:
    Spilletid: 01:58
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 36min

    Tilladt for alle

    Smallfoot - DK tale

    12:00
    Sal 5
    14:30
    Sal 4
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    'Smallfoot' vender Bigfoot-legenden på hovedet, da en kvik ung Yeti finder noget, som han ikke troede eksisterede - et menneske.

    Nyheden om denne 'Smallfoot' gør ham berømt og giver ham chancen for, at finde sammen med hans drømmepige.

    Det skaber også uro i det lille enkle Yeti-samfund om, hvad der ellers findes derude i den store verden uden for deres snedækkede landsby.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Karey Kirkpatrick, Jason Reisig
    Skuespillere: Danske stemmer: Silas Holst, Liam O'Connor, Kenneth M. Christensen
    Spilletid: 01:36
    Censur: Tilladt for alle

    2t 15min

    Tilladt over 11 år

    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D

    12:45
    3 - Sal 3
    17:45
    3 - Sal 1
    20:45
    3 - Sal 3
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    3
    3
    3
    Den onde Gellert Grindelwald er undsluppet sit fangeskab, og er med det samme gået i gang med at samle ligesindede følgere.

    I et desperat forsøg på at forhindre Grindewald, søger den unge troldmand, Albus Dumbledore, hjælp fra sin tidligere studerende, Newt Scamander.

    Nu trækkes grænserne endnu en gang op til et dødeligt opgør mellem det gode og det onde i en magisk verden.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: David Yates
    Skuespillere: Eddie Redmayne, Johnny Depp, Ezra Miller, Kathrine Waterson m.fl.
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    1t 37min

    Anbefalet over 7 år

    Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D

    13:00
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Det eneste, Clara ønsker sig, er en nøgle en enestående nøgle, der
    kan åbne et skrin, der indeholder en gave fra hendes afdøde mor.

    Under den årlige julefest hos sin gudfar Drosselmeier følger Clara en gylden
    tråd, der fører hende til den eftertragtede nøgle – der straks forsvinder ind i en sælsom og forunderlig parallelverden.

    Clara møder soldaten Phillip, og sammen drager de ud i den forunderlige verden for at finde Claras nøgle.
    Biografpremiere: Torsdag 1. november
    Instruktion: Lasse Hallström
    Skuespillere: Keira Knightley, Jack Whitehall, Morgan Freeman, Mackenzie Foy, Helen Mirren
    Spilletid: 01:37
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 30min

    Anbefalet over 7 år

    Julemandens Datter

    14:00
    Sal 2
    16:00
    Sal 2
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Oppe i Grønland bor den 12-årige Lucia med sin mor Claudia og sin far Julius, bedre kendt som julemanden.

    Lucia går på den internationale julemandsskole, og vil så gerne være julemand. Det må hun bare ikke, for det er kun drenge der får lov til at gå i julemandsklassen.

    Lucia protesterer,og Julemandsskolen giver hende én chance for at bevise, at hun kan være en ligeså god julemandselev som drengene.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Christian Dyekjær
    Skuespillere: Ella Testa Kusk, Peter Sejer Winther, Martin Buch
    Spilletid: 01:30
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 52min

    Tilladt over 15 år

    Venom

    14:00
    Sal 5
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Journalisten Eddie har i årevis forsøgt at afsløre sandheden om den berygtede videnskabsmand, Carlton Drake.

    Da et af Drakes eksperimenter, rumsymbioten Venom, forener sig med Eddies krop, får han pludselig utrolige superkræfter.

    Eddie og Venom behøver hinanden for at få, hvad de hver især jagter, bliver de mere og mere sammensmeltede og efterhånden bliver det vanskeligt at se, hvor Eddie begynder og Venom slutter...?
    Biografpremiere: Torsdag 11. oktober
    Instruktion: Ruben Fleischer
    Skuespillere: Tom Hardy, Michelle Williams, Woody Harrelson
    Spilletid: 01:52
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 15min

    Tilladt over 11 år

    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D

    15:00
    Sal 1
    18:00
    Sal 2
    20:30
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Den onde Gellert Grindelwald er undsluppet sit fangeskab, og er med det samme gået i gang med at samle ligesindede følgere.

    I et desperat forsøg på at forhindre Grindewald, søger den unge troldmand, Albus Dumbledore, hjælp fra sin tidligere studerende, Newt Scamander.

    Nu trækkes grænserne endnu en gang op til et dødeligt opgør mellem det gode og det onde i en magisk verden.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: David Yates
    Skuespillere: Eddie Redmayne, Johnny Depp, Ezra Miller, Kathrine Waterson m.fl.
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    2t 14min

    Anbefalet over 7 år

    Bohemian Rhapsody

    15:30
    Sal 3
    20:40
    Sal 2
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Bohemian Rhapsody er en hyldest til Queen, deres musik og deres ekstraordinære forsanger Freddie Mercury, der trodsede stereotyper og konventioner, og blev en af de mest elskede entertainere verden over.

    Filmen følger bandets fremgang gennem deres ikoniske sange og revolutionerende lyd, deres nedtur i takt med at Mercurys livsstil ryger ud af kontrol, og deres triumferende genforening ved Live Aid, hvor Mercury, der står overfor en livstruende sygdom, leder bandet gennem en af de mest fantastiske optrædener i rockmusikkens historie.

    Filmen fastslår kulturarven fra et band der altid var mere som en familie, og som fortsætter med at inspirere outsiders, drømmere og musikelsker den dag i dag.
    Biografpremiere: Torsdag 1. november
    Instruktion: Dexter Fletcher, Bryan Singer
    Skuespillere: Rami Malek, Mike Myers, Joseph Mazzello, Ben Hardy, Aidan Gillen m.fl.
    Spilletid: 02:14
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 43min

    Anbefalet over 7 år

    Den Tid på Året

    16:15
    Sal 5
    19:00
    Sal 4
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Hjemme hos Katrine og Mads, skal man i år atter forsøge at samle hele familien om en traditionsrig juleaften med salmesang og andesteg.

    På en aften som denne skal der være plads til alle, både de fraskilte forældre, den yngste søster og hendes nye mand og ikke mindst familiens teenagedatter, der kæmper for at få sin mors opmærksomhed.

    Under overfladen lurer eksplosionen, der er ligeså antændelig som et tørt grantræ, og da sandhederne begynder at fyge henover bordet, brister enhver illusion om julefreden som vi så inderligt insisterer på.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Paprika Steen
    Skuespillere: Paprika Steen, Sofie Gråbøl, Jacob Lohmann, Karen-Lise Mynster, Lars Brygmann m.fl.
    Spilletid: 01:43
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    2t 00min

    Tilladt over 15 år

    Journal 64

    16:30
    Sal 4
    21:00
    Sal 5
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Nogle håndværkere gør en uhyggelig opdagelse i en ældre københavnsk lejlighed: Bag en falsk mur i lejligheden finder de tre mumificerede lig siddende omkring et spisebord med en ledig plads klar.

    Kriminalkommissær Carl Mørck og hans assistent Assad i Afdeling Q bliver sat til at finde ud af, hvem mumierne er og hvem den fjerde plads er tiltænkt.

    Svarene leder dem til den berygtede kvindeanstalt på Sprogø, hvor misrøgt og lægelige forsøg med tvangssterilisering var en fast del af hverdagen.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Christoffer Boe
    Skuespillere: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Fanny Leander Bornedal
    Spilletid: 02:00
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 15min

    Tilladt over 15 år

    I Krig og Kærlighed

    18:10
    Sal 3
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Da Esben deserterer fra krigen, er det for at blive forenet med sin elskede kone Kirstine og deres søn Karl efter 3 år.

    Men alt er ændret i hans fravær... Den charmerende tyske officer Gerhard bejler kraftigt til Kirstines hjerte og rollen som familiefar.

    Esben må sætte alt ind for overlevelse, kærligheden og at redde familien.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: Kasper Torsting
    Skuespillere: Sebastian Jessen, Rosalinde Mynster, Thure Lindhardt, Ulrich Thomsen
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    1t 53min

    Tilladt over 15 år

    The Girl In The Spider's Web

    18:30
    Sal 5
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Nu er Lisbeth Salander tilbage - kultfigur og hovedperson i Millennium-bogserien skabt af Stieg Larsson.

    Salander bliver hjemsøgt af fortiden, og sammen med journalisten Mikael Blomkvist bliver hun fanget i et netværk af spioner, cyberkriminelle og korrupte embedsmænd.

    Filmen er baseret på romanen ”Det der ikke slår os ihjel”, og det er første gang, at den verdensomspændende bestseller filmmatiseres.
    Biografpremiere: Torsdag 1. november
    Instruktion: Fede Alvarez
    Skuespillere: Claire Foy, Sylvia Hoeks, Lakeith Stanfield, Sverrir Gudnason, Stephen Merchant
    Spilletid: 01:53
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    1t 49min

    Tilladt over 15 år

    Halloween

    21:10
    Sal 4
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Michael Meyers har hjemsøgt Laurie lige siden, hun med nød og næppe undslap ham 40 år tidligere.

    Anbragt i et super-max fængsel, og med konstant overvågning lykkes det Michael at flygte.

    Laurie lever et liv i konstant bevågenhed, og da hun høre om flugten gør hun sig klar til den endelig konfrontation.
    Biografpremiere: Torsdag 18. oktober
    Instruktion: David Gordon Green
    Skuespillere: Nick Castle, Judy Greer, Jamie Lee Curtis, Virginia Gardner, Andi Matichak
    Spilletid: 01:49
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    søndag 18. november

    Team Albert


    De utrolige 2 - DK tale 2D


    Smallfoot - DK tale


    I Krig og Kærlighed


    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


    33

    Julemandens Datter


    Venom


    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


    Bohemian Rhapsody


    Den Tid på Året


    Journal 64


    The Girl In The Spider's Web


    Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


    Halloween


      mandag 19. november

      Smallfoot - DK tale


      Julemandens Datter


      Den Tid på Året


      Halloween


      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


      33

      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


      I Krig og Kærlighed


      Journal 64


      Bohemian Rhapsody


      Venom


        tirsdag 20. november

        Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


        Julemandens Datter


        Bohemian Rhapsody


        Den Tid på Året


        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


        33

        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


        I Krig og Kærlighed


        Journal 64


          onsdag 21. november

          Smallfoot - DK tale


          Julemandens Datter


          Den Tid på Året


          Halloween


          Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


          33

          Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


          I Krig og Kærlighed


          Journal 64


          Bohemian Rhapsody


          Venom


            torsdag 22. november

            Smallfoot - DK tale


            Julemandens Datter


            Den Tid på Året


            Journal 64


            Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


            3

            Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


            I Krig og Kærlighed


            A Star Is Born


            E

            Bohemian Rhapsody


            Widows


            Venom


              fredag 23. november

              Smallfoot - DK tale


              Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


              33

              Julemandens Datter


              Bohemian Rhapsody


              Den Tid på Året


              Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


              I Krig og Kærlighed


              Venom


              Journal 64


              Widows


              Halloween


                lørdag 24. november

                Team Albert


                Smallfoot - DK tale


                Grinchen - DK Tale


                E

                Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


                33

                Julemandens Datter


                Den Tid på Året


                Bohemian Rhapsody


                Journal 64


                Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                Widows


                I Krig og Kærlighed


                Venom


                Halloween


                  søndag 25. november

                  Team Albert


                  De utrolige 2 - DK tale 2D


                  Julemandens Datter


                  E

                  Smallfoot - DK tale


                  Venom


                  Den Tid på Året


                  Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                  Bohemian Rhapsody


                  Journal 64


                  Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                  Widows


                  Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


                  3

                  I Krig og Kærlighed


                  The Girl In The Spider's Web


                  Halloween


                    mandag 26. november

                    Smallfoot - DK tale


                    Julemandens Datter


                    Den Tid på Året


                    The Girl In The Spider's Web


                    Bohemian Rhapsody


                    Journal 64


                    I Krig og Kærlighed


                    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                    Widows


                    Venom


                      tirsdag 27. november

                      Smallfoot - DK tale


                      Julemandens Datter


                      Den Tid på Året


                      Journal 64


                      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


                      3

                      I Krig og Kærlighed


                      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                      Bohemian Rhapsody


                      Widows


                      Halloween


                      Venom


                        onsdag 28. november

                        Smallfoot - DK tale


                        Julemandens Datter


                        Den Tid på Året


                        The Girl In The Spider's Web


                        Bohemian Rhapsody


                        Journal 64


                        I Krig og Kærlighed


                        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                        Widows


                        Venom


                          torsdag 29. november

                          Bohemian Rhapsody


                          1

                          Widows


                          1

                          Grinchen - DK Tale


                          1

                          Robin Hood


                          1

                          The House That Jack Built


                          1

                          Julemandens Datter


                          Den Tid på Året


                          Peddersen og Findus: Findus flytter hjemmefra - DK tale


                          Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                          I Krig og Kærlighed


                          Journal 64


                            fredag 30. november

                            Bohemian Rhapsody


                            B

                            Widows


                            B

                            Grinchen - DK Tale


                            B

                            Robin Hood


                            B

                            The House That Jack Built


                            B

                            Julemandens Datter


                            Den Tid på Året


                            Peddersen og Findus: Findus flytter hjemmefra - DK tale


                            Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                            I Krig og Kærlighed


                            Journal 64


                              tirsdag 4. december

                              Happy Ending


                              E

                                lørdag 15. december

                                Ternet Ninja


                                E

                                  tirsdag 1. januar

                                  Bumblebee 2D


                                  E

                                  The Mule


                                  E

                                    torsdag 3. januar

                                    Før frosten


                                    E

                                      lørdag 5. januar

                                      Andre Rieu nytårskoncert 2019 fra Sydney


                                      E

                                        søndag 6. januar

                                        Andre Rieu nytårskoncert 2019 fra Sydney


                                        E

                                          lørdag 12. januar

                                          Skammerens Datter 2


                                          E